crew.cz | zajímavosti

Zajímavosti

The Other Side

obrázek k zajímavosti Vitajte na druhej strane...

Jeden z komiksofilných kolegov o mne kedysi pekne vyhlásil niečo v tom zmysle, že som na vetvy z každej pičoviny. Pičovinami boli myslené filmy, seriály a komiksy, jednoducho veci, ktoré mi spestrujú môj nudný život. Prečo o tom hovorím? Pretože som na vetvy z tejto komiksovej série iba po prečítaní monológu na prvej strane, a preto som sa rozhodol spísať tento minirozbor.

„V pondelok, štvrtého septembra roku 1967, odvysielalo CBS poslednú epizódu „Gilliganovho ostrova“. Jimi Hendrix zahájil svoju šou v Štokholme pesničkou „Killing Floor“. Tím Braves porazil tím Phillies v dvojhre na Atlantskom štadióne okresu Fulton. A v provincii Južného Vietnamu, Quang Tin, získal devätnásťročný mariňák Jon J. Faulkner svoje jedno a jediné Purpurové srdce... keď mu 82 milimetrová mínometná strela odtrhla nohy a roztrhala črevá. Ten úbohý bastard asi sníval o tom, že sa ožení s krásnou stredoškoláčkou a v riti sveta, Missouri, si otvorí svoj vlastný Mekáč... ale namiesto toho zomrel ksichtom zaboreným do vlastných sračiek a blata v údolí Que Son.“

Príbeh nebohého samozrejme pokračuje ďalej, ale začiatočný monológ vás absolútne vtiahne do príbehu a chcete vedieť, čo všetko sa ešte bude diať. Po „kulervoucím“ úvode sa stretávame s jednou z hlavných postáv, Američanom Billom Everettom, ktorého armáda povolala do boja. Bill je z malého zapadákova v Alabame a tam je zvykom, že ak vás armáda povolá, tak sa budete snažiť, aby si vás neodviedli. Bill sa pred odvodom ožral, povracal a rozkrikoval, že je buzerant, a že bude mrdať mladých mužov, až kým mu budú sily a penis stačiť. Nepomohlo mu to. Postavou z „druhej strany“ je Vietnamec Vo Binh Dai, syn farmárov, ktorý na rozdiel od Billa pôjde do boja rád a s hrdosťou.

Naše hlavné postavy čaká tréning. Ten Billov je podobný tomu z filmu „Full Metal Jacket“: kričiaci seržant nadávajúci vojakom do červov, retardov, buzerantov, zbabelcov, lenivcov, udeluje im fyzické tresty a tak ďalej. Ale to nie je nič v porovnaní s nočnými morami, ktorým Bill začína pomaly podliehať. Začínajú sa mu zjavovať znetvorené prízraky exvojakov a jeho zbraň mu potichu ševelí, že ako vojak stojí za hovno, a že chce pretiahnuť seržantovu matku. Trpí aj preludmi, počas ktorých rozumie prízrakom exvojakov, ktorí od Billa chcú vedieť, prečo museli zomrieť. Dai na tom tiež nie je práve najlepšie. Nedočkal sa šikany, ale aj jeho trápia nočné mory, na oplátku o tom, že jeho smrť bude zbytočná a nedokáže zachrániť svoju domovinu pred zlými Američanmi. Po pretrpených týždňoch výcviku sa obe hlavné postavy dostávajú na hlavné javisko menom Vietnam. Prežijú, zahynú, alebo podľahnú šialenstvu? Jedno je isté, nebude to prechádzka záhradou plnou vietnamských ryžových cestovín.

O scenár tejto výbornej päťdielnej minisérie, vydanej v roku 2006, sa postaral scenárista Jason Aaron (Scalped, Wolverine, Ghost Rider, PunisherMAX, Hellblazer). Dôvod prečo sa Aaron rozhodol napísať príbeh odohrávajúci sa počas vojny vo Vietname je dlhší než len o jednej vete. Za Aaronov záujem o vojnu vo Vietname mohol jeho nebohý bratranec, spisovateľ Gustav Hasford. Ten je zodpovedný za knihu „The Short-Timers“, ktorá bola na filmové plátna adaptovaná pod názvom „Full Metal Jacket“. Takže podobnosť toho filmu a komiksu nie je vôbec náhodná. Aaron začal pracovať na scenári „The Other Side“ v roku 2002 po tom, ako zvíťazil v súťaži Marvel Talent Search. Keď však ponúkal materiál šéfovi Vertiga, tak mu bolo povedané, že nemajú záujem o vojnový komiks. Ale nakoniec vydavateľstvo presvedčil, mrkli na scenár a odkývali mu zahájenie tvorenia. Netrvalo dlho a na cudzie odporúčanie bol k Aaronovi pridelený Cameron Stewart (Catwoman, Hellblazer, Batman & Robin), ktorého prácu Aaron obdivoval. Stewart dokonca kvôli autentickému stvárneniu príbehu odcestoval do Vietnamu, kde sa venoval foteniu a skúmaniu a kresleniu džungle a okolitých miest. Práca na tomto komikse sa oplatila a v roku 2007 bola táto miniséria ocenená cenou Willa Eisnera v kategórii Najlepšia miniséria.

Ak ste márne hľadali nejaký fakt dobrý príbeh z obdobia vojny, už nemusíte hľadať. Našli ste ho.

připojená galerie

28.06. 2010 vložil Marek "Keram" Barányi    Komentáře: 0Infomail

Chcete-li od nás dostávat informační newsletter, vyplňte zde svou mailovou adresu


Potvrzením (stiskem tlačítka OK) souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů dle nových podmínek GDPR platných od 25. 5. 2018.

Kompletní znění podmínek


Aktuality

Ediční plán 2020: Březen

Gmork [11:10 25.01. 2020]
ad Blueberry: To mám komplet koupené a přečtené od polského Egmontu a podle mě je to jeden z nejlepších westernů, ne-li úplně nejlepší, lepší je snad už jen Buddy Longway, ale to je spíš zálesácký komiks. U Blueberryho j....


Gmork [09:44 25.01. 2020]
Fimi: Díky. Chtěl jsem si zrovna Fade out koupit v zahraničí, tak chvíli ještě počkám, českému překladu dám přednost. Od Brubakera zrovna čtu Daredevila a je to námrd.


TonyT [15:33 24.01. 2020]
Blueberry, tak jsem se na to díval všude možně a asi by mě to vůbec nevadilo. Nevím jak příběh, navíc místy to vypadá pěkně ukecaně, ale pokud to není jenom plácání do větru, tak za tu parádní kresbou za mě jo :-)


brum brum [15:03 24.01. 2020]
Mě to taky baví, ale ne všechno, tu starší uhlazenou klasiku rád vyloženě nemám. Rozloučím se stylově: Na tomhle světě existují dva typy lidí, příteli. Ti, co se někdy učili němčinu a pak ti, co jsou normální. Já se ....


Killingjoke [14:37 24.01. 2020]
brum brum: Jsme možná úchyláci, ale co? :) Westerny jsou moje dětství, otec je neskutečně žral a pořád žere a já je z duše nenáviděl, protože si je pouštěl stále dokola. No a teď, když pomalu dojíždím své čtvrté gumy, s ....


Auditorium

Alfi [08:44 25.01. 2020]
BrumBrum: problem je, ze v menach (napr. Cavendish je po 2mm velkom C to “AVENDISH” napisane 1mm kaapitalkami. Asi uz nemam oci ako zamlada ale toto bolo fakt necitatelne.


brum brum [19:03 24.01. 2020]
Feroš, nejsi v tom sám, taky jsem měl za to, že je barevná verze běžná. Když jsem ji chtěl koupit, abych pak měl čb od Crwe, tak jsem zjistil, že to nejde a začal zjišťovat, jak to je. Ale hele, ta bervená vypadá lépe na....


Feroš [18:23 24.01. 2020]
Brum brum:Aha,tak že to jinde sice bylo v barvě,ale ne komplet jsem nevěděl. Ono mi stejně na tom tolik nesejde,jen jsem se pro jistotu ptal.


brum brum [17:31 24.01. 2020]
Pardon, chybička se vloudila. Tady je ta ukázka.


brum brum [17:28 24.01. 2020]
Alfi, nechci hájit případnou chybu grafika, tiskárny nebo kohokoliv jiného, ale v originálu (teda v anglické verzi, která se od původní moc neliší, předpokládám) to vypadá takto. Že to není nějaká rozmazaná prasárna ce....


Modrá CREW

brum brum [18:21 11.01.2020]
J. P., že se ke mně nikdo další nepřidal taky mluví proti. A jak se komiksové westerny rozmáhají je spíš důvod pro nevydání, konkurence bude značná a lidi budou vybírat.


Pavlovský [16:35 03.01.2020]
brum brum: Dva problémy. Jeden je, že je to dlouhá série a do MC vybíráme teď už především uzavřené příběhy. A druhá je osobní - moc mě to nebavilo. Přijde mi to už starý a Swolfsovu kresbu zrovna nemusím.


brum brum [23:02 30.12.2019]
V poslední době jsou v oblibě westerny. Váš Hrobař, Bouncer od Arga, Sykes od Vybírala, ten na příští rok chystá další dva westerny, nešlo by do hlasování zařadit Durango, co kdysi začal vydávat Barlow? Je to sice starý, ale v tomhle žánru by to nemuselo až tak vadit. Plusem je nedostupnost (nenašel jsem, nebo hledal blbě) anglické verze.
DegiCZ [12:48 25.01. 2020]
Prodám Spiderman komiksový komplet 1-9. Nenadchlo mě to. Cena 1000. Moc bych to chtěl prodat dohromady. Popřípadě se nebráním i výměně za něco co sháním. A snížit o to cenu. Osobní odběr Český Brod a nebo Praha Kavčí Hory. Nebo pošta s platbou předem. Při rychlém jednání a osobním odběru 900 Michalstrnad88@seznam.cz


Radek Blacksad [01:06 25.01. 2020]
Predávam

Československú komiksovú legendu BUBLINKY (vychádzalo to u nás v rokoch 1990, 1991 a 1992).

Mám viac čísel, najlepšia možná kvalita (od doby vydania zabalené), pre viac info píšte na radoslav.benko@gmail.com


Radek Blacksad [01:06 25.01. 2020]
Predám

(možný osobný odber v Košiciach) alebo poštou/zásielkovňou aj do SR/ČR (plus poštovné)

Všetko v bezchybnom stave.

Balónky oběšenců a další hororové příběhy - 10 eur
Gunsmith Cats 1 - 10 eur
Batman - Já jsem Gotham (brož.) - 8 eur
Pochmurný kraj 1 - 11 eur
Výprava za ptákem času (brož.) - 17 eur
Sláine Poklady Británie (brož.) - 13 eur
Moby Dick - 8 eur
Černá palice 1 - 11 eur
Goon 1 - 11 eur
Zaklínač 1 - 8 eur
Sága 1 - 9 eur
Batman / Želvy nindža (paperback) - 9 eur
Zámek a klíč 1 - 12 eur
Zámek a klíč 2 - 12 eur
Zámek a klíč 3 - 12 eur
Zámek a klíč 4 - 12 eur
Goon 2 - 9 eur
Myší hlídka 1 - Podzim 1152 - 14 eur
Netvora 1 - 9 eur
Ghost in the Shell - 9 eur
Bílý láma (brož.) - 16 eur
Umbrella Academy 1 - 10 eur
Batman 01: Soví tribunál - 10 eur (brož)
Batman 02: Soví město - 10 eur (brož)
Batman 03: Smrt rodiny - 10 eur (brož)

píšte na mail - radoslav.benko@gmail.com
Před Incalem (Fantasyplanet.cz)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)Crwecon 2019
Crwecon speciál
Crwecon 2018
Crwecon 2017
Crwecon 2016
Crwecon 2015
Crwecon 2014
Crwecon 2013
Crwecon 2012
Crwecon 2011
Crwecon 2010
Crwecon 2009
Crwecon 2008
Crwecon 2007 Komiksové trailery
Comic-Con - reportáž