crew.cz | zajímavosti

Zajímavosti

The X-Files/30 days of night

obrázek k zajímavosti Pravda je tam vonku...

Moja láska k seriálu „The X-Files“ sa zrodila niekedy počas deväťdesiatich rokov v okamihu, keď som ako vystrašené a fascinované decko sledoval genetického mutanta Eugena Victora Toomsa, ako sa pomocou svojho „gumeného“ tela pokúša dostať ku svojej obeti, ktorej následne vytrhol pečeň a zožral ju. Samozrejme, že ho nakoniec lapili agenti FBI, Mulder a Scullyová a pri záverečných titulkoch som bol lapený aj ja. Keď mi nestačilo sledovanie seriálu, tak som čítal knihy a neskôr komiksy, ktoré u nás vychádzali, aj keď nemali atmosféru seriálu. V roku 2008 vydalo vydavatelstvo Wildstorm šesťdielnu komiksovú minisériu, ktorá sa pokúsila pripomenúť, alebo oživiť tento kultový seriál, ale akosi to nebolo ono. Chcelo to niekoho skúsenejšieho, kto má meno, vyžíva sa v temných témach a je velkým fanúšikom spomenutého seriálu. Chcelo to niekoho ako je Steve Niles.

Wainwright, Aljaška. Druhý týždeň temnoty. Vodič snežného pluhu narazil počas svojej nudnej, ale ukľudňujúcej práce na skládku plnú poškodených kamiónov a stôp krvi. Pri bližšej prehliadke miesta činu uvidí niečo desivé. Niekto sťal vodičov kamiónov, ich hlavy poukladal na peknú kôpku a telá zavesil na akýsi stĺp. Na miesto činu dorazia zvláštni agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová. Tá konštatuje, že dokopy bolo obetí šestnásť, a že na mieste tak brutálneho činu nie je žiadne velké množstvo krvi. Pri bližšej prehliadke stĺpu s telami zistujú, že z tiel si niekto urobil ľudský nanuk, keďže telá boli na stĺp prilepené stuhnutou krvou. Na miesto činu prichádza aj federálny agent Daniel Robert French, klasický skeptik, ktorý si myslí, že tých ľudí zabil jeho podozrivý, ktorého sledoval z Los Angeles až do Seattlu. Napriek tomu, že French nemá rád Muldera, Mulder Frencha a Scullyová iba nad všetkým kýve hlavou, musí táto trojica spolupracovať, pretože ich problémy sa práve iba začínajú.

Ako bolo povedané, túto sériu píše Steve Niles, ktorý nám v roku 2002 prvýkrát predstavil svoj pohľad na upírsku tématiku v minisérii „30 Days of night“. Šlo o titul, v ktorom sa Niles vykašlal na romantické predstavy o upíroch a vrátil sa k ich násilným a desivým koreňom. Nilesovým spoluscenáristom je Adam Jones, gitarista hudobnej skupiny „Tool“. Niles a Jones sa prvýkrát stretli na Cone a prekvapivo pre Jonesa bol Niles fanúšikom skupiny, v ktorej hral, ako aj vizuálneho štýlu ich videoklipov. Rozhodli sa spolupracovať. Otázkou bolo na čom. Nilesovi síce už dávno núkali nápady na crossovery, no on sa im vyhýbal ako upír krížu. Ale keď mu vydavatelstvá IDW a Wildstorm Comics ponúkli aby stvoril tento crossover skočil po tej ponuke rýchlejšie než upír po krvných konzervách, pretože „normálnosť“ série „30 Days of Night“ a tón seriálu „The X-Files“, boli pre neho výbornou kombináciou. A Niles mal konečne šancu spolupracovať s Jonesom.

Steve Niles je veľkým fanúšikom seriálu „The X-Files“ a je to vidieť aj na stavbe scenára a charakterizácii postáv. Mulder je ochotný veriť, Scullyová je skeptická, on cituje jeden záhadný prípad za druhým a ona mu pekne kontruje vedeckými faktami. Atmosféra by sa dala krájať a k tomu tu máme ešte Nilesových upírov, ktorých nám predstavil v „30 Days of Night“. Upírov, ktorí nie sú žiadni olizovači krkov, ani romantickí vysávači krvi, a ani nesvetielkujú. Nefunguje na nich cesnak, ani kríž. Nedajú sa zabiť kolíkom do srdca. Ak by niekto niečo také urobil, tak by takého upíra akurát nasral. Ich upírstvo nie je žiadna legenda, je to choroba krvi. Skombinujte seriál a komiks dokopy a máte Muldera a Scullyovú v mrazivom prostredí „30 Days of Night“.

O kresbu sa postaral Tom Mandrake (52, Batman, Conan, The Spectre). Tento komiks je síce hlavne pre fanúšikov seriálu „The X-Files“, ako aj komiksu „30 Days of Night“, ale Niles dúfa, že jeho nový upírsky komiks v dnešnej mládeži prebudí zvedavosť, vykašlú sa na celú ságu „Twilight“ a prečítajú si knihy „Interview s upírom“, „Ja, legenda“, alebo aspoň Bram Stokerovho „Drakulu“.

připojená galerie

23.07. 2010 vložil Marek "Keram" Barányi    Komentáře: 0Infomail

Chcete-li od nás dostávat informační newsletter, vyplňte zde svou mailovou adresu


Potvrzením (stiskem tlačítka OK) souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů dle nových podmínek GDPR platných od 25. 5. 2018.

Kompletní znění podmínek


Auditorium

ňouma [20:42 25.01. 2020]
Fimi: Právě pro ně toho teď Crew vydává hodně. Nejenom DJL, ale hlavně Young Adult. Mera, Catwoman, Válkonoška a jestli to bude pokračovat tímhle tempem tak bude v červenci Raven a v září Breaking Glass. A to by bylo per....


Fimi [19:42 25.01. 2020]
No, uvidíme, 13 letá dcera čte spíš Junjiho Ita, Pupíky nebo Myší hlídku. tak at se vám to líbí, užijte si to...


brum brum [18:05 25.01. 2020]
Parádní je všechno, nebo skoro všechno, co Crew vydá (a platí to i pro většinu ostatních nakladatelství), protože vybírají z toho lepšího to nejlepší. Že lidi často dávají rovnátko mezi Mně se nelíbí/Mě nebaví a Je to bl....


ňouma [17:54 25.01. 2020]
Dear Justice League je fakt parádní věc. A asi bude i pokračování. Jenom nevím kdy. Mistr Pavlovský to asi ví, když má informace z DC. Ale asi to neprozradí.


Fry [17:09 25.01. 2020]
Fimi: Dear JL jsem četl ukázku v originále a byla to paráda ... kdyby nic, tak to kup dětem, tohle je jedna z těch lepších věcí :)


Aktuality

Ediční plán 2020: Březen

brum brum [15:35 25.01. 2020]
Asi jo. Kdyby to tu vyšlo už v minulosti, tak by to jako abíčkové komiksy byl hit určitě, takhle je otázka, kolik z těch potenciálních kupujících, kteří by to žrali, akorát o tom ještě nevědí, by se o tom dozvědělo a dom....


Gmork [11:10 25.01. 2020]
ad Blueberry: To mám komplet koupené a přečtené od polského Egmontu a podle mě je to jeden z nejlepších westernů, ne-li úplně nejlepší, lepší je snad už jen Buddy Longway, ale to je spíš zálesácký komiks. U Blueberryho j....


Gmork [09:44 25.01. 2020]
Fimi: Díky. Chtěl jsem si zrovna Fade out koupit v zahraničí, tak chvíli ještě počkám, českému překladu dám přednost. Od Brubakera zrovna čtu Daredevila a je to námrd.


TonyT [15:33 24.01. 2020]
Blueberry, tak jsem se na to díval všude možně a asi by mě to vůbec nevadilo. Nevím jak příběh, navíc místy to vypadá pěkně ukecaně, ale pokud to není jenom plácání do větru, tak za tu parádní kresbou za mě jo :-)


brum brum [15:03 24.01. 2020]
Mě to taky baví, ale ne všechno, tu starší uhlazenou klasiku rád vyloženě nemám. Rozloučím se stylově: Na tomhle světě existují dva typy lidí, příteli. Ti, co se někdy učili němčinu a pak ti, co jsou normální. Já se ....


Modrá CREW

brum brum [18:21 11.01.2020]
J. P., že se ke mně nikdo další nepřidal taky mluví proti. A jak se komiksové westerny rozmáhají je spíš důvod pro nevydání, konkurence bude značná a lidi budou vybírat.


Pavlovský [16:35 03.01.2020]
brum brum: Dva problémy. Jeden je, že je to dlouhá série a do MC vybíráme teď už především uzavřené příběhy. A druhá je osobní - moc mě to nebavilo. Přijde mi to už starý a Swolfsovu kresbu zrovna nemusím.


brum brum [23:02 30.12.2019]
V poslední době jsou v oblibě westerny. Váš Hrobař, Bouncer od Arga, Sykes od Vybírala, ten na příští rok chystá další dva westerny, nešlo by do hlasování zařadit Durango, co kdysi začal vydávat Barlow? Je to sice starý, ale v tomhle žánru by to nemuselo až tak vadit. Plusem je nedostupnost (nenašel jsem, nebo hledal blbě) anglické verze.
Cabal [16:28 25.01. 2020]
Prodám kompendia Witchblade 1+2, Darkness 1+2
Nečtené, top stav.

Koupím

Corto Maltese - Celtic Tales (Eurocomics/IDW)

cenobite@seznam.cz


DegiCZ [12:48 25.01. 2020]
Prodám Spiderman komiksový komplet 1-9. Nenadchlo mě to. Cena 1000. Moc bych to chtěl prodat dohromady. Popřípadě se nebráním i výměně za něco co sháním. A snížit o to cenu. Osobní odběr Český Brod a nebo Praha Kavčí Hory. Nebo pošta s platbou předem. Při rychlém jednání a osobním odběru 900 Michalstrnad88@seznam.cz


Radek Blacksad [01:06 25.01. 2020]
Predávam

Československú komiksovú legendu BUBLINKY (vychádzalo to u nás v rokoch 1990, 1991 a 1992).

Mám viac čísel, najlepšia možná kvalita (od doby vydania zabalené), pre viac info píšte na radoslav.benko@gmail.com
Před Incalem (Fantasyplanet.cz)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)Crwecon 2019
Crwecon speciál
Crwecon 2018
Crwecon 2017
Crwecon 2016
Crwecon 2015
Crwecon 2014
Crwecon 2013
Crwecon 2012
Crwecon 2011
Crwecon 2010
Crwecon 2009
Crwecon 2008
Crwecon 2007 Komiksové trailery
Comic-Con - reportáž