crew.cz | zajímavosti

Zajímavosti

Trees

obrázek k zajímavosti Invázia...

Invázia...

Priznám sa, že keď som prvýkrát videl obálku tohto komiksu, tak mi napadlo, že v ňom nájdem príbeh o ochrane stromov. No potom som si všimol meno scenáristu. Warren Ellis je jedným z autorov, ktorý dokážu napísať komiksy kritizujúce našu spoločnosť (Transmetropolitan), prípadne pojať superhrdinstvo tak trochu inak (Planetary). Že by bol Ellisov nový komiks príbehom o vraždiacich stromoch? Že by sa nechal inšpirovať filmom Happening od Em Najt Šajmalajmalána? Nie tak celkom.

Prišli pred desiatimi rokmi. Prišli a nič neurobili. Nekomunikovali. Pred desiatimi rokmi svet zistil, že vo vesmíre je inteligentný život. Ale ten inteligentný život nepovažoval ľudstvo za inteligentné, ani živé. Prišli a stoja na povrchu Zeme ako gigantické stromy. Stromy vyvíjajúce tlak na svet ako keby na planéte nikto okrem nich nebol. Zem a jej ľudia sa zmenili. Prispôsobili sa keď zistili, že Stromy sa nedajú zničiť chemikáliami, ani jadrovými zbraňami.

Spolu s ľuďmi sa musel zmeniť aj prístup politikov a ľudí slúžiacich občanom. No tento príbeh nie je iba o politike. Je aj o umelcoch, ktorý sa pokúšajú svojou tvorbou zachytiť podstatu Stromov. Svoju úlohu zohrávajú aj vedci, skúmajúci gigantické piliere, ktoré z času na čas vypúšťajú na zemský povrch akúsi látku. Látku, ktorá pravdepodobne môže za kvitnutie zvláštnej kvetiny. Ale čo takéto „sadenie“ pre ľudstvo znamená? Je to dobrá, alebo zlá vec?

Možno si myslíte, že Trees sa zrodil ako komentár dnešnej spoločnosti a kritiky toho ako ľudia kašlú na prírodu. Omyl. Ellis tento príbeh len tak vymyslel počas konverzácie s kresličom Jasonom Howardom, s ktorým spolupracuje na webovom komikse nazvanom Scatterlands. Samotný nápad s tichou a nehybnou mimozemskou inváziou je krásnou zmenou. Obvykle totiž mimozemšťania priletia a pustia sa do ničenia miest za doprovodu explózií Michaela Baya, alebo Rolanda Emmericha.

Stromy sú inváznou armádou, ktorá nič nechce a ľudstvo absolútne ignoruje. Pri takejto celoplanetárnej udalosti je iba logické aby Ellis rozprával príbeh nie jedinca, ale niekoľkých ľudí. Politika, ktorý chce využiť prítomnosť Stromov na postup vo svojej kariére. Umelca, ktorý je zvedavý a odhodlaný zachytiť podstatu monolitov. A vedca skúmajúceho záhadné kvetiny pochádzajúce zrejme zo Stromov. Vďaka tomu získava príbeh na seriálovosti a prebúdza u čitateľa záujem sledovať osudy hlavných postáv.

Kresba Jasona Howarda sa trochu líši od tej na akú sme u neho zvyknutý. V kirkmanovkách Super Dinosaur a The Astounding Wolf-Man používal hlavne čistú linku. Tú používa aj v Trees, ale iba ako základ. Dáva si viac záležať na detailnosti a všetky kresby sú krásne vyšrafované a majú perfektné tieňovanie. Je tam jednoducho ten rozdiel vidieť. Plus, celý svet je krásne vykreslený a akcia je dynamická.

Trees sa po prvom čísle zaraďuje medzi ďalšie výborné, novodobé, postapokalyptické príbehy. Ak sa vám páčil napríklad príbeh The Wake od Scotta Snydera, budete spokojný aj s týmto komiksom. Uvidíme aké odpovede nám Warren Ellis ponúkne a čo majú Stromy za lubom.

připojená galerie

02.06. 2014 vložil Marek "Keram" Barányi    Komentáře: 0Infomail

Chcete-li od nás dostávat informační newsletter, vyplňte zde svou mailovou adresu


Potvrzením (stiskem tlačítka OK) souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů dle nových podmínek GDPR platných od 25. 5. 2018.

Kompletní znění podmínek


Auditorium

ňouma [20:42 25.01. 2020]
Fimi: Právě pro ně toho teď Crew vydává hodně. Nejenom DJL, ale hlavně Young Adult. Mera, Catwoman, Válkonoška a jestli to bude pokračovat tímhle tempem tak bude v červenci Raven a v září Breaking Glass. A to by bylo per....


Fimi [19:42 25.01. 2020]
No, uvidíme, 13 letá dcera čte spíš Junjiho Ita, Pupíky nebo Myší hlídku. tak at se vám to líbí, užijte si to...


brum brum [18:05 25.01. 2020]
Parádní je všechno, nebo skoro všechno, co Crew vydá (a platí to i pro většinu ostatních nakladatelství), protože vybírají z toho lepšího to nejlepší. Že lidi často dávají rovnátko mezi Mně se nelíbí/Mě nebaví a Je to bl....


ňouma [17:54 25.01. 2020]
Dear Justice League je fakt parádní věc. A asi bude i pokračování. Jenom nevím kdy. Mistr Pavlovský to asi ví, když má informace z DC. Ale asi to neprozradí.


Fry [17:09 25.01. 2020]
Fimi: Dear JL jsem četl ukázku v originále a byla to paráda ... kdyby nic, tak to kup dětem, tohle je jedna z těch lepších věcí :)


Aktuality

Ediční plán 2020: Březen

brum brum [15:35 25.01. 2020]
Asi jo. Kdyby to tu vyšlo už v minulosti, tak by to jako abíčkové komiksy byl hit určitě, takhle je otázka, kolik z těch potenciálních kupujících, kteří by to žrali, akorát o tom ještě nevědí, by se o tom dozvědělo a dom....


Gmork [11:10 25.01. 2020]
ad Blueberry: To mám komplet koupené a přečtené od polského Egmontu a podle mě je to jeden z nejlepších westernů, ne-li úplně nejlepší, lepší je snad už jen Buddy Longway, ale to je spíš zálesácký komiks. U Blueberryho j....


Gmork [09:44 25.01. 2020]
Fimi: Díky. Chtěl jsem si zrovna Fade out koupit v zahraničí, tak chvíli ještě počkám, českému překladu dám přednost. Od Brubakera zrovna čtu Daredevila a je to námrd.


TonyT [15:33 24.01. 2020]
Blueberry, tak jsem se na to díval všude možně a asi by mě to vůbec nevadilo. Nevím jak příběh, navíc místy to vypadá pěkně ukecaně, ale pokud to není jenom plácání do větru, tak za tu parádní kresbou za mě jo :-)


brum brum [15:03 24.01. 2020]
Mě to taky baví, ale ne všechno, tu starší uhlazenou klasiku rád vyloženě nemám. Rozloučím se stylově: Na tomhle světě existují dva typy lidí, příteli. Ti, co se někdy učili němčinu a pak ti, co jsou normální. Já se ....


Modrá CREW

brum brum [18:21 11.01.2020]
J. P., že se ke mně nikdo další nepřidal taky mluví proti. A jak se komiksové westerny rozmáhají je spíš důvod pro nevydání, konkurence bude značná a lidi budou vybírat.


Pavlovský [16:35 03.01.2020]
brum brum: Dva problémy. Jeden je, že je to dlouhá série a do MC vybíráme teď už především uzavřené příběhy. A druhá je osobní - moc mě to nebavilo. Přijde mi to už starý a Swolfsovu kresbu zrovna nemusím.


brum brum [23:02 30.12.2019]
V poslední době jsou v oblibě westerny. Váš Hrobař, Bouncer od Arga, Sykes od Vybírala, ten na příští rok chystá další dva westerny, nešlo by do hlasování zařadit Durango, co kdysi začal vydávat Barlow? Je to sice starý, ale v tomhle žánru by to nemuselo až tak vadit. Plusem je nedostupnost (nenašel jsem, nebo hledal blbě) anglické verze.
Cabal [16:28 25.01. 2020]
Prodám kompendia Witchblade 1+2, Darkness 1+2
Nečtené, top stav.

Koupím

Corto Maltese - Celtic Tales (Eurocomics/IDW)

cenobite@seznam.cz


DegiCZ [12:48 25.01. 2020]
Prodám Spiderman komiksový komplet 1-9. Nenadchlo mě to. Cena 1000. Moc bych to chtěl prodat dohromady. Popřípadě se nebráním i výměně za něco co sháním. A snížit o to cenu. Osobní odběr Český Brod a nebo Praha Kavčí Hory. Nebo pošta s platbou předem. Při rychlém jednání a osobním odběru 900 Michalstrnad88@seznam.cz


Radek Blacksad [01:06 25.01. 2020]
Predávam

Československú komiksovú legendu BUBLINKY (vychádzalo to u nás v rokoch 1990, 1991 a 1992).

Mám viac čísel, najlepšia možná kvalita (od doby vydania zabalené), pre viac info píšte na radoslav.benko@gmail.com
Před Incalem (Fantasyplanet.cz)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)Crwecon 2019
Crwecon speciál
Crwecon 2018
Crwecon 2017
Crwecon 2016
Crwecon 2015
Crwecon 2014
Crwecon 2013
Crwecon 2012
Crwecon 2011
Crwecon 2010
Crwecon 2009
Crwecon 2008
Crwecon 2007 Komiksové trailery
Comic-Con - reportáž