crew.cz | Incal různýma očima

Incal očima filozofa


obrázek Incal

Incal: postmoderní hledání grálu v závratném tempu

Akce, mystika, hlubinná psychologie, úvahy nad směřováním současné civilizace, stejně jako absurdními cestami osudu. Před pár týdny vydaný INCAL chilského scénáristy Alejandra Jodorowského a francouzského kreslíře Moebia nabízí všechno jmenované v pořádných porcích a v těžko oddělitelném koktejlu.

Jakkoli je akční tempo celého komiksu doslova vražedné a čtenář si dosyta užije honiček i bojů ve výborném Moebiově podání po všech možných i nemožných zákoutích vesmíru, podívejme se i na myšlenky, které nabízí. O ty jde přes veškerou efektnost především a autoři to ani nijak neskrývají.

Co je pro jazyk Incalu typické, je snaha vyjádřit hlubší otázky či úvahy tou nejakčnější formou. V tomto ohledu by bylo možné Incal ukazovat jako klasickou ukázku postmoderního přístupu, který odmítá dělení na vyšší a nižší umění, na vyšší a nižší žánry. S oblibou používá tento komiks i další oblíbené postmoderní postupy – např. citace z jiných děl či neoddělitelnou propletenost různých významových vrstev. I když se zde tedy budu zaměřovat na určitý úhel pohledu na Incala, zdánlivě na ten „hlubší“, namísto popisu řekněme bojových technik Metabaronů či rozmnožování Bergů, neznamená to, že je to ten pravý či zásadní – to by zcela odporovalo takovému pojetí. Stejně tak jde třeba o napětí či výtvarné efekty.

Incal je kniha plná otazníků, které se vznášejí nad osudem nejen jednotlivce, ale celých společností a kultur, ba dalo by se říci, veškerého života, vesmíru a vůbec. Řídí svět Bůh, a řídí ho smysluplně? Nebo je to jen šílená hra, bizarní tanec Bohů, který se cyklicky opakuje, jak by to bylo blízké třeba Indům? Je zde vůbec dobro a zlo, mají lidské i jiné bytosti nějaký osud? A je jeho smysluplnost vůbec někomu z nich zřejmá? Pro svět Incalu (a možná i náš) je zdánlivě charakteristické především jakési manichejistické rozdělení na síly dobra a síly zla, mezi kterým panuje nesmiřitelná válka. Takové rozdělení, představované na jedné straně především techno-technokraty sloužícími Temnotě a na druhé straně skupinkou hrdinů v čele s nepříliš úspěšným detektivem Johnem Difoolem je však na mnoha místech rozostřené. A to nejen tím, že skupina hrdinů je v podstatě zvláštní sebranka se značně destruktivní a násilnickou minulostí (Metabaron, Tanatah, Psí hlava) či v podstatě komických figur (betonový pták). I Incal sám, krystal nesmírné síly, o který je veden celou dobu boj, je sám složen z temné a bílé stránky. V každém případě jistá dvojitost či dvojakost, oboupohlavnost, jednota protikladů se pak objevuje v řadě jiných rovin, především v siamské dvojici vesmírných vládců Imperoratrix i novém vládci, rozdvojeném androgynu Solunovi.

Má člověk v tomto nejasném, různými barvami hrajícím vesmíru (Incal je také dílo povýtce barevné, nenajdeme černobílé pasáže) a jeho základních silách i Božstvech vůbec možnost se vyznat? A případně se nějak zapojit na té lepší straně - a je vůbec nějaká? Ne příliš zdatný a morálně dokonalý Difool, což by se dalo přeložit i jako Dvojitý blázen, je také plný lidského váhání, snahy se spokojit s dosaženým, strachu i jednoduše únavy z neustálých nástrah v podstatě nesmyslného a přesto paradoxně neúprosného osudu.

Incal je jakýsi psychologický román v akčních kulisách, kde hrdina-obyčejný člověk Difool je osudem jednoduše smýkán tak dlouho, dokud se nezmění a nepromění. Musí se vyrovnat se svými slabostmi, se svými temnými stránkami a stíny, destrukcí i žádostmi, stejně jako sestoupit do podsvětí nebo se setkat se svojí duší a jejím směřováním. A nakonec vlastně ani není jasné, jestli to k něčemu všechno bylo. Čtenář se ovšem nemusí bát, že by ho autoři nudili sáhodlouhými psychologickými či filosofickými rozbory. Difool na své cestě potkává své strachy a žádosti ve formě roztomilých čertíků, kteří se mu různě zhmotňují po těle, jindy k němu zase přijíždí na obří kryse nahá vnadná Animah, jejíž jméno odkazuje na duši-animu v jungiánské terminologii (nevědomý ženský protějšek mužské vědomé psýchy je u muže anima, u ženy animus). Destruktivní a též nepříliš oblečená strážkyně Temného Incalu má jméno Tanatah, což se nápadně podobná označení Freudova pudu ke smrti, Thanatu. Vůbec se zdá, že psychologie a zvlášť psychologie C. G. Junga je jedním ze silných inspiračních zdrojů, kterému lze přičíst třeba i zprostředkování alchymistické symboliky (viz androgyn) stejně jako navázání na symboliku tarotu (např. jméno hlavního hrdiny odkazující na kartu blázna). Pochopitelně zde nalezneme i požehnaně symboliky a archetypů různých náboženství od judaismu po buddhismus, stejně jako třeba šamanismus. Jodorowsky, který vytvořil vlastní syntézu z psychoterapie, šamanizmu a dalších náboženských prvků (tzv. psychomagii či psychošamanismus), se zde prostě nezapře.

Současně Incal nabízí řadu otázek, kterými se zabývá nejen psychologie či teologie. Z nich je jedním ze silných motivů třeba otázka propojení technologií s „temnou stranou“, tj. v konečném důsledku negativní působení techniky a vědy na lidskou společnost. Např. ve formě nebezpečně sebedestruktivního směřování civilizace řízené technokraty či prožívání světa zprostředkované médii.

Incal jednoduše nabízí tolik vrstev, že by bylo možné o něm napsat jistě mnohem delší a učenější pojednání. V každém případě nabízí skutečně přepestrou paletu různorodých výkladů i způsobů čtení. Je otázkou, jestli se také někdy nevymklo jeho směřování a složitost svým tvůrcům trochu z ruky a jestli nebylo dobré někdy nechat čtenáře vydychnout v nepřerušovaném tempu bizarních akčních scén. Jodorowski jakoby místy zapomínal, že některé věci se ani tak nemusejí zobrazit zběsilou honičkou se stejně složitými dialogy proložené různými novotvary, ale má k dispozici Moebia, který dokáže zachytit nálady a jemnosti bez jediného slova. (Nejsem vůbec proti akci, ale neuškodí celkovému tempu, když se prostě občas hrdina zastaví či pomalu podívá – rychlá následnost jiných scén pak lépe vyzní, a platí to jak o komiksu, tak o filmu). Jakkoli je tedy výtvarná stránka výtečná, nedosahuje podle mě maxima schopností, které Jean Giraud-Moebius má. Stejně tak si nejsem jist, jestli český překlad místy některými novotvary nezkomplikoval již tak složitý text plný nestandardních slovních spojení. V každém případě to musela být překladatelsky náročná práce.

Určitě je ale Incal více než chvályhodným nakladatelským počinem, který má co říci každému inteligentnímu čtenáři komiksů a doufejme i nejen jemu. Po Pelisse je dalším výtečným francouzským dílem z dílny nakladatelství Crew, které by nemělo chybět v žádné komiksové knihovničce a oprávněně patří mezi klasiku komikové kontinentální tvorby, kterou i v některých ohledech ovlivnil, stejně jako filmové médium (ne náhodou jeho autoři žalovali tvůrce Pátého elementu). Je zajímavý a originální jak po scénáristické, tak výtvarné stránce a jistě se k němu může čtenář mnohokrát s užitkem vracet.

Karel Stibral
estetik a historik vědy


» zpět na přehled

Infomail

Chcete-li od nás dostávat informační newsletter, vyplňte zde svou mailovou adresu


Potvrzením (stiskem tlačítka OK) souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů dle nových podmínek GDPR platných od 25. 5. 2018.

Kompletní znění podmínek






Aktuality

Chystá se - Joker: Svět

ČeskýDeadpool [18:04:59 15.4.2024]
SomeOne:pak jsem si toho všiml


ňouma [16:03:08 30.3.2024]
Fort: Když sou Oskaři tak by se spíš chytil film co je pro diváky co na Oskary kašlou. Nejlepší něco pro děti. Pro R film je to blbý. Hlavně pro R film co je herečka v hlavní roli zrovna nominovaná na Oskara, takže její ....


Fort [16:03:27 30.3.2024]
ňouma: Takže v týdnu kdy jsou Oskaři, by neměl mít premiéru žádný film?


Máme nový katalog!

Pavlovský [20:04:58 9.4.2024]
Killing Joke: Zatím je to pořád plánované na květen.


KillingJoke [10:04:22 9.4.2024]
Moc se těším na Blacksada!!! Ale jen takový dotaz k Šógunovu popravčímu... V katalogu ho máte na květen, ale na FB ani v připravovaných o něm není ani zmínka a to už tam pár dní sázíte i komiksy na červen. Došlo ještě k ....


Auditorium

Kubas [11:04:22 15.4.2024]
Pavlovský: tak to je skvělá zpráva, ne že by byl současný knižní překlad špatný, ale byl jsem zkrátka taky zvyklý na ten původní :) a vida, měl jsem za to, že naopak v těch třech vydaných sešitech nebylo vše, co jsem zna....


Pavlovský [08:04:50 15.4.2024]
Kubas: Půjde o původní překlad, byť samozřejmě upravovaný a víc vychytávaný. Plus, na netu rozhodně nevyšlo všechno.


Kubas [10:04:17 12.4.2024]
zdravím, můžu dotaz k tomu Redmeatu? píšete, že bude v "novém" překladu od Františka Fuky - nepůjde tedy o ten původní Fukův překlad na webu? nebo ano a je tím myšleno "nový" jakože jiný než ten od to....


Pavlovský [14:04:14 9.4.2024]
Hansi: Přesně tak, o ta souborná vydání nebyl zase takový zájem.


Hansi [12:04:17 9.4.2024]
Mohu se zeptat, proč vydávání starých Garfieldů v barvě skončilo sedmičkou, tzn. díly 13 a 14? Neprodávalo se? Je to škoda, rád bych měl barevné klidně všechny...


Modrá CREW

xflori01 [21:41 02.12.2023]
Za Zabijáka v dalších číslech jsem rád, ale trošku mně mrzí, že není v dalším díle nějaký navrátivší. Už se dost těším na poslední číslo Orbitalu.


Pavlovský [11:06 04.04.2023]
lamahe: Díky za tip! Už jsme se k tomu dostali a vypadá to zajímavě. Píšeme si to do seznamu věcí, o kterých se dá uvažovat... ale teď máme soupisku MC už dost plnou. Tak uvidíme.


lamahe [00:02 03.11.2022]
Čo tak The Transporter od dua Roulot / Armand? Vydáva Le Lombard. Asi jediná kontra je, že to ešte nie je dokončené. Ale vyzerá to skvelo a rozsah v dvoj-knihách (obvyklých pre Modrú crew) by tiež sedel.




Lachvos [13:04:13 20.4.2024]
Ahoj,
prodávám comicsy v češtině, jednou čtené a v perfektním stavu.
Ve většině se jedná o pevné vazby, které už při vydání byli v distribuci pouze omezeně.
Některé kusy jsou nesehnatelné.

Americká liga spravedlnosti 1: Nejnebezpečnější hrdinové světa (pevná vazba)
Liga spravedlnosti: Válka velké trojky (pevná vazba)
Věčné zlo (pevná vazba)
Americká liga spravedlnosti 2: Následky zla (paperback)
Cena 2200 Kč

Daredevil: Muž beze strachu 1-4 (pevná vazba)
Cena 4200 Kč

Smax (pevná vazba)
Top 10, kniha první (pevná vazba)
Top 10, kniha druhá (pevná vazba)
Top 10: Devětačtyřicátníci (pevná vazba)
Cena 5000 Kč

Vážným zájemcům zašlu na požádání detailní fotky knih.
Poštovné platí kupující (Zásilkovna nebo Česká pošta od 79 Kč) nebo osobní předání v Moravské Třebové (okres Svitavsko).
Kontakt na email lachman33@seznam.cz


salomi [15:04:22 18.4.2024]
Jsme profesionální dodavatelé následujících produktu:

Per*vitin,
MD*MA,
Ko*k,
LS*D 300*µg,
Me*fedron,
E*fedrin,
Xa*nax,
Ad*derral,
Ri*talin 10mg,
Ex*tazi,
Ko*deine sy*rup 473ml,

CONTACT US:

Telegram: t.me/escoba_1

Whatsapp: +420 736 255 505

POZNÁMKA: Pouze vážní zájemci.
Kupující by meli být konkrétní svými požadavky a být
pripraveni pracovat podle našich podmínek.


salomi [15:04:09 18.4.2024]
Jsme profesionální dodavatelé následujících produktu:

Per*vitin,
MD*MA,
Ko*k,
LS*D 300*µg,
Me*fedron,
E*fedrin,
Xa*nax,
Ad*derral,
Ri*talin 10mg,
Ex*tazi,
Ko*deine sy*rup 473ml,

CONTACT US:

Telegram: t.me/escoba_1

Whatsapp: +420 736 255 505

POZNÁMKA: Pouze vážní zájemci.
Kupující by meli být konkrétní svými požadavky a být
pripraveni pracovat podle našich podmínek.




Batman 1: jejich temné plány 1 (Fantasy a Sci-fi svět)
Batman: V žáru smrti (All 4 Fun)
Lazarus 3: Konkláve (Iron Comics)



Crwecon 2023
Crwecon 2019
Crwecon speciál
Crwecon 2018
Crwecon 2017
Crwecon 2016
Crwecon 2015
Crwecon 2014
Crwecon 2013
Crwecon 2012
Crwecon 2011
Crwecon 2010
Crwecon 2009
Crwecon 2008
Crwecon 2007 Komiksové trailery
Comic-Con - reportáž