crew.cz | zajímavosti

Zajímavosti

Memetic

obrázek k zajímavosti Pohodový leňochod...

Podľa wikipedie je meme jednotka šíriaca kultúrne nápady a symboly, prenášané medzi myslami či už ako nápis, prejav, gesto, rituál, alebo iný napodobniteľný fenomén. Jednoducho povedané, človek imituje to čo vidí. Opakuje hlášky, robí selfies, alebo šíri nejakú správu ďalej. Všetko je to zábavné. Nikomu nie je ublížené.

Ale stačí aby sa nad samotným konceptom meme zamyslel scenárista James Tynion IV a je z toho pandemónium. James Tynion IV sa totiž zaúčal pod majstrom slova, Scottom Snyderom, jedným z najlepších scenáristov súčasnosti. A keď je vašim samozvaným učiteľom niekto ako Snyder, tak sa na vás niečo z neho nalepí. Čo je vlastne meme? V podstate je to vírus. Keď na Facebooku, alebo na nejakej stránke vidíte meme, musíte sa o to podeliť, alebo vytvoriť vlastné meme. Meme sú všade a vládnu svetu. Ale mohlo by to byť oveľa horšie.

Aaron Summer je dieťa dnešnej kultúry a uponáhľanej spoločnosti. Používa mobilný telefón a laptop, zdieľa príspevky a svoje názory na Facebooku a Twitteri. Je spoločensky in. Aspoň to si myslel do chvíle než sa objavila internetová senzácia Pohodový leňochod. Jednoduchý koncept, jednoduchý obrázok, ale ľudia majú pri pohľade naň veľmi dobrý pocit. Cítia sa šťastný a nevedia od leňochoda odtrhnúť oči. Narozdiel od Aarona.

Na neho pohodový leňochod akosi nepôsobí. Vidí iba obyčajný obrázok a nepociťuje šťastie. Možno za to môže fakt, že Aaron je farboslepý a že bez svojho strojčeka je nahluchlý. Pohodový leňochod sa začal šíriť ako vírus. V správach o ňom robili analýzy, niektorí ľudia ho vyhlasovali za stelesnenie božej lásky. Ľudia sveta pociťovali šťastie a nevedeli od obrázku leňochoda odtrhnúť oči. A potom sa to všetko posralo.

Scenárista James Tynion IV nám predviedol to z čoho majú mnohý obavy. Technológia pohlcuje spoločnosť a o pár rokov už nebudeme schopný verbálnej komunikácie. Kto nebude zdieľať svetom uznávané názory na Facebooku, alebo nebude „páčikovať“ príspevky a nebude sa viesť na vlne toho čo je práve in, bude outsider. Tak ako Aaron. Samotná myšlienka s vírusovým meme nie je nijako originálna. Podprahové signály sa používajú už roky pomocou videí, alebo textu.

Prezentovanie samotného leňochoda je odvedené na jednotku. Čo môže byť neškodnejšie než debilne sa tváriaci tvor, ktorý má pud sebazáchovy batoľaťa? Tynion IV prišiel s nápadom na Memetic pred dvomi rokmi keď dostal chuť napísať originálny príbeh, ktorý by bol relevantný v dnešnej spoločnosti. Chcel napísať príbeh bez šťastného konca a nádeje. Zobral v úvahu čoho sa dnes ľudia boja a dohnal to do extrémov.

Ľudia sa vždy báli, že ich zničia veci, ktoré milujú. Napríklad film Terminátor. Zrodil sa zo strachu, že počítače osemdesiatich a deväťdesiatich rokov ovládnu svet. V dnešnej dobe ide skôr o záhubu skrz informácie a počítače. Internet dokáže poštvať ľudí proti ľuďom, pretvárať myslenie, ovládať lepšie než akýkoľvek diktátor.

Kresbu dostal na starosti nováčik Eryk Donovan a jeho kresba sadne ku príbehu ako zadok na nočník. Jeho kresličský štýl je pekným mixom kresby Jeffa Lemirea (Sweet tooth) a Roba Guillory (Chew). Donovanova kresba je cartoonová, ale napriek tomu sa mu podarilo zachytiť hrôzu spôsobenú leňochodom a krvilačné šialenstvo prebudené v ľuďoch.

Memetic je trojdielna miniséria, ktorej prvý diel krásne predviedol začiatok modernej apokalypsy. Ak máte radi uzavreté príbehy s neobvyklými hlavnými postavami (Aaron je iba jednou z nich) a bezvýchodnými situáciami, tento komiks je pre vás.

připojená galerie

03.11. 2014 vložil Marek "Keram" Barányi    Komentáře: 0Infomail

Chcete-li od nás dostávat informační newsletter, vyplňte zde svou mailovou adresu


Potvrzením (stiskem tlačítka OK) souhlasíte se zpracováním vašich osobních údajů dle nových podmínek GDPR platných od 25. 5. 2018.

Kompletní znění podmínek


Auditorium

Fimi [21:11 25.01. 2020]
Nouma už bys mohl pochopit že ne všichni milují DC pro náctileté a méně. Možná to je pro její věkovou kategorii ale rozhodně ji takové věci nezajímají. Sorry zase jsem to nedocetl, nejde to.


brum brum [21:11 25.01. 2020]
Doporučený věk u DJL je 7 až 11, to pro starší děti spíš není. Pro nás infantilní děduly to je jak dělaný, pro dospívající spíš ne, ti ohrnují nad něčím takovým nos.


ňouma [20:42 25.01. 2020]
Fimi: Právě pro ně toho teď Crew vydává hodně. Nejenom DJL, ale hlavně Young Adult. Mera, Catwoman, Válkonoška a jestli to bude pokračovat tímhle tempem tak bude v červenci Raven a v září Breaking Glass. A to by bylo per....


Fimi [19:42 25.01. 2020]
No, uvidíme, 13 letá dcera čte spíš Junjiho Ita, Pupíky nebo Myší hlídku. tak at se vám to líbí, užijte si to...


brum brum [18:05 25.01. 2020]
Parádní je všechno, nebo skoro všechno, co Crew vydá (a platí to i pro většinu ostatních nakladatelství), protože vybírají z toho lepšího to nejlepší. Že lidi často dávají rovnátko mezi Mně se nelíbí/Mě nebaví a Je to bl....


Aktuality

Ediční plán 2020: Březen

brum brum [15:35 25.01. 2020]
Asi jo. Kdyby to tu vyšlo už v minulosti, tak by to jako abíčkové komiksy byl hit určitě, takhle je otázka, kolik z těch potenciálních kupujících, kteří by to žrali, akorát o tom ještě nevědí, by se o tom dozvědělo a dom....


Gmork [11:10 25.01. 2020]
ad Blueberry: To mám komplet koupené a přečtené od polského Egmontu a podle mě je to jeden z nejlepších westernů, ne-li úplně nejlepší, lepší je snad už jen Buddy Longway, ale to je spíš zálesácký komiks. U Blueberryho j....


Gmork [09:44 25.01. 2020]
Fimi: Díky. Chtěl jsem si zrovna Fade out koupit v zahraničí, tak chvíli ještě počkám, českému překladu dám přednost. Od Brubakera zrovna čtu Daredevila a je to námrd.


TonyT [15:33 24.01. 2020]
Blueberry, tak jsem se na to díval všude možně a asi by mě to vůbec nevadilo. Nevím jak příběh, navíc místy to vypadá pěkně ukecaně, ale pokud to není jenom plácání do větru, tak za tu parádní kresbou za mě jo :-)


brum brum [15:03 24.01. 2020]
Mě to taky baví, ale ne všechno, tu starší uhlazenou klasiku rád vyloženě nemám. Rozloučím se stylově: Na tomhle světě existují dva typy lidí, příteli. Ti, co se někdy učili němčinu a pak ti, co jsou normální. Já se ....


Modrá CREW

brum brum [18:21 11.01.2020]
J. P., že se ke mně nikdo další nepřidal taky mluví proti. A jak se komiksové westerny rozmáhají je spíš důvod pro nevydání, konkurence bude značná a lidi budou vybírat.


Pavlovský [16:35 03.01.2020]
brum brum: Dva problémy. Jeden je, že je to dlouhá série a do MC vybíráme teď už především uzavřené příběhy. A druhá je osobní - moc mě to nebavilo. Přijde mi to už starý a Swolfsovu kresbu zrovna nemusím.


brum brum [23:02 30.12.2019]
V poslední době jsou v oblibě westerny. Váš Hrobař, Bouncer od Arga, Sykes od Vybírala, ten na příští rok chystá další dva westerny, nešlo by do hlasování zařadit Durango, co kdysi začal vydávat Barlow? Je to sice starý, ale v tomhle žánru by to nemuselo až tak vadit. Plusem je nedostupnost (nenašel jsem, nebo hledal blbě) anglické verze.
Cabal [16:28 25.01. 2020]
Prodám kompendia Witchblade 1+2, Darkness 1+2
Nečtené, top stav.

Koupím

Corto Maltese - Celtic Tales (Eurocomics/IDW)

cenobite@seznam.cz


DegiCZ [12:48 25.01. 2020]
Prodám Spiderman komiksový komplet 1-9. Nenadchlo mě to. Cena 1000. Moc bych to chtěl prodat dohromady. Popřípadě se nebráním i výměně za něco co sháním. A snížit o to cenu. Osobní odběr Český Brod a nebo Praha Kavčí Hory. Nebo pošta s platbou předem. Při rychlém jednání a osobním odběru 900 Michalstrnad88@seznam.cz


Radek Blacksad [01:06 25.01. 2020]
Predávam

Československú komiksovú legendu BUBLINKY (vychádzalo to u nás v rokoch 1990, 1991 a 1992).

Mám viac čísel, najlepšia možná kvalita (od doby vydania zabalené), pre viac info píšte na radoslav.benko@gmail.com
Před Incalem (Fantasyplanet.cz)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)
Zpráva pro Adolfa 2 (Otaku nest)Crwecon 2019
Crwecon speciál
Crwecon 2018
Crwecon 2017
Crwecon 2016
Crwecon 2015
Crwecon 2014
Crwecon 2013
Crwecon 2012
Crwecon 2011
Crwecon 2010
Crwecon 2009
Crwecon 2008
Crwecon 2007 Komiksové trailery
Comic-Con - reportáž